Dagmara Chowicka

Biostymulatory tkankowe

Biostymulatory tkankowe to wykorzystywane w medycynie estetycznej preparaty, które służą do odbudowy struktury skóry, dzięki stymulacji komórek skóry, kolagenu i elastyny. Po zaaplikowaniu działają całkowicie naturalnie, dając efekty poprawy jędrności, gęstości oraz jakości skóry. Celem iniekcji biostymulatorów jest przywrócenie utraconych przez lata parametrów skóry.

Po serii zabiegów przeprowadzonych stymulatorami tkankowymi skóra wygląda świeżo i promiennie. Jest gładka i napięta.

Do grupy stymulatorów tkankowych zaliczamy preparaty na bazie aminokwasów, kolagenu, hydroksyapatytu wapnia lub kwasu L-polimlekowego.

Pracujemy głównie na następujących stymulatorach:

⦁ Prophilo
⦁ Ejal 40
⦁ Sunekos 1200 i 200
⦁ Linerase
⦁ Xela Rederm
⦁ Nucleofill

Proces starzenia następuje u każdego z nas. Także osoby, które dbają o skórę, intensywnie ją pielęgnując wcześniej czy później zauważą ten proces.

Zaawansowane technologie na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego (wypełniaczy) częściowo pozwoliły zatrzymać proces starzenia, jednak często można zauważyć, że twarz wygląda nienaturalnie, zmieniają się jej rysy.

Alternatywą dla usieciowanego kwasu hialuronowego (wypełniaczy) są właśnie STYMULATORY TKANKOWE, które nie tylko pobudzają skórę do samodzielnej regeneracji, ale także zapewniają trwały i naturalny efekt.

Obecna tendencja w kosmetologii estetycznej zmierza w kierunku wykorzystania biostymulatora tkankowego jako pierwszego produktu potrzebnego do rewitalizacji twarzy, a następnie typowych wypełniaczy na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego.

Tak więc – najpierw stymulator, później wypełniacz. Należy pamiętać, że wypełniacze nie usuwają przyczyny problemu i nie spowalniają naturalnych procesów starzenia się skóry, a jedynie wypełniają jej ubytki na określony czas. Symulatory tkankowe ,,pomnażają” ilość zdrowych komórek, jak również pomagają zredukować np. objętość tkanki tłuszczowej.

Ważny jest dobór odpowiedniego STYMULATORA TKANKOWEGO i planu zabiegowego, tak, by proces starzenia na jak najdłuższy czas został maksymalnie spowolniony.

Gdy zaczyna zatracać się owal twarzy należy proces stymulacji zacząć w miejscu strategicznym, czyli np. odbudować stelaż twarzy. Po takim zabiegu skóra zaczyna samodzielnie produkować kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. W efekcie otrzymujemy młodszą, napiętą i zliftingowaną twarz.

Dla przykładu – jeśli klientka boryka się z pełnymi i okrągłymi policzkami, nie podam kwasu hialuronowego lub preparatu pogrubiającego skórę, lecz preparat na bazie aminokwasów i peptydów, by zredukować tkankę tłuszczową i odsłonić kości policzkowe, a dodatkowo w znacznym stopniu ujędrnić skórę.

Osobiście uważam, że poprzez regularne stosowanie stymulatorów tkankowych można nie tylko znacznie odmłodzić twarz, ale także uniknąć wypełniaczy, dla których są nowoczesną alternatywą.

W zależności od stanu skóry, tkanki podskórnej, trybu życia, problemu i wieku, dobieramy odpowiedni preparat stymulujący. Dzielimy je zatem na grupy, które są stworzone na bazie danej substancji aktywnej:

Warto tutaj wspomnieć, że biostymulator tkankowy nie jest wypełniaczem, zatem nie powiększa nam objętości twarzy, choć podawany jest w postaci substancji kwasu hialuronowego. Znaczącą różnicą jest to, że substancją aktywną jest kwas nieusieciowany, który zatrzymuje się w macierzy międzykomórkowej, mocno naciąga wodę, co stymuluje fibroblasty do tworzenia własnego kwasu hialuronowego. Kwas nieusieciowany szybciej rozkłada się w naszym organizmie niż kwas hialuronowy usieciowany.

Należą do związków organicznych, czyli pochodzących od organizmów żywych. Aminokwasy dzielimy na białkowe i niebiałkowe. Aminokwasy podawane w biostymulatorach pomagają w wytwarzaniu elastyny.

Tworzy „rusztowanie” kości zębów, bez którego nie mógłby funkcjonować nasz układ kostny. Dziś używa się go do wypełniania fałd skóry, leczenia blizn, zwiększenia objętości tkanek miękkich, redukcji bruzdy nosowo-wargowej, podnoszenia kącików ust i likwidacji linii marionetek. Najczęściej występuje w postaci żelu. Wprowadzając go do tkanek robi „rusztowanie” dla nowych włókien kolagenu w naszym organizmie.

Włókniste białko, które znajduje się w naszej macierzy pozakomórkowej. Dzięki niemu oznaki starzenia są stopniowo redukowane bez żadnych zniekształceń estetycznych. Kolagen typu I, który jest wykorzystywany w biostymulatorach, wpływa na przyczepność włókien kolagenu typu I oraz kolagenu typu IV, który tworzy się w pobliżu błony komórkowej. Wprowadzając kolagen tworzymy napięcie w macierzy pozakomórkowej, które przyciska fibroblasty wytwarzając nową macierz międzykomórkową oraz kolagen i elastynę. Kolagen służy do utrzymania struktury i funkcjonowania tkanek.

Biostymulatory w odróżnieniu od produktów do mezoterapii podajemy głębiej, do skóry właściwej, by stymulować ją do produkcji kolagenu i elastyny.

Wskazania do stosowania to m.in:

⦁ skóra wiotka, która utraciła sprężystość,
⦁ zmarszczki, bruzdy,
⦁ opadający owal twarzy,
⦁ “chomiki”,
⦁ odwodnienie, utrata jędrności i objętości.

Przeciwskazania do zabiegu

Z UŻYCIEM STYMULATORÓW TKANKOWYCH SĄ:

⦁ ciąża i okres karmienia piersią,
⦁ aktywna opryszczka,
⦁ uczulenie na składniki preparatu,
⦁ choroby autoimmunologiczne.

W zależności od podawanego preparatu zalecamy wykonywanie zabiegów w serii 1-4 zabiegów co 2-4 tygodnie. Dla ciągłego utrzymywania efektu, dawkę przypominającą podajemy co 4-6 miesięcy.

Cena zabiegów mieści się w cenie od 550 do 1000 PLN.